Pielęgnacja Podłogi

Podłoga woskowana – naturalny efekt, doskonała trwałość


Funkcjonalność, estetyka i wytrzymałość podłogi zależy nie tylko od jakości użytego do jej wykonania drewna. Diabeł tkwi w szczegółach – ta zasada sprawdza się także w tym przypadku. Ostateczny efekt nadaje bowiem nie gatunek drewna sam w sobie, ale preparat, który wykorzystamy do jego zabezpieczenia. Specjalnie z myślą o podłogach drewnianych produkuje się woski olejne. Czym się charakteryzują?

Wykańczanie podłóg woskami olejnymi jest stosowane z powodzeniem od dawna. Wosk to substancja naturalna, produkowana z olejów roślinnych i na bazie wody. Nie znajdziemy w nim syntetycznych rozpuszczalników. Naturalność wosku objawia się w jeszcze jeden sposób. Drewno potraktowane woskiem wygląda tak… jakby wcale nie było czymś zabezpieczone. Podłoga taka sprawia wrażenie zrobionej z surowego drewna. To idealne rozwiązanie dla miłośników prostego, bliskiego naturze stylu. W przeciwieństwie do lakieru, który jest intensywnie błyszczący, wosk nadaje drewnu satynowy, stonowany połysk. Pogłębia właściwy danemu gatunkowi drewna kolor i uwypukla usłojenie. Na rynku dostępne są jednak także woski nadające podłodze wysoki połysk, np. marki Osmo. Taki preparat ucieszy tych, którym zależy na intensywnym blasku podłogi i jednocześnie naturalnym jej zabezpieczeniu.

Wygląd podłogi to jedno, jednak równie ważna jest jej trwałość. Podłogi woskowane bez przeszkód stosować można w intensywnie eksploatowanych wnętrzach, wosk zapewnia także ochronę przed wilgocią i wnikaniem wody. Jeśli mowa o wilgoci w kontekście domu, to na myśl w pierwszej kolejności przychodzi nam łazienka. Tak tak, podłoga woskowana sprawdzi się w tym miejscu. Kontakt z wodą nie spowoduje puchnięcia i zmiany wymiarów desek.

Ponieważ zastosowanie samego wosku narażałoby podłogę na przebarwienia, zabezpieczanie zaleca się w duecie: zanim nałożymy wosk, powinniśmy użyć oleju. Aby jednak oszczędzić sobie podwójnej pracy z osobnym nakładaniem oleju i wosku, warto postawić na produkt, który łączy zalety obu tych powłok. W ofercie marki Osmo znajdziemy np. wosk twardy olejny, który uwypukla wspomniane pozytywne cechy drewna, jednocześnie chroniąc drewno przed różnymi, mniej lub bardziej trudnymi zabrudzeniami, jak wino, piwo czy cola.

Pozdrawiamy, Nobless.pl

You Might Also Like

Brak komentarzy

Napisz komentarz