Podłogi olejowane i woskowane są bezsprzecznie efektowne i trwałe zarazem. Jednak jak należy prawidłowo nakładać olej i wosk na drewno? Jak się do tego zabrać i w co się zaopatrzyć przed przystąpieniem do pracy?
Wbrew pozorom zabezpieczyć podłogę drewnianą można także samodzielnie, bez pomocy specjalistów. Powłoki wykonywane na bazie olejów nie wymagają bowiem wcześniejszego gruntowania posadzki. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z specjalnych olejowosków firmy Osmo, które łączą w sobie najlepsze cechy oleju i wosku. Olej wnika głęboko w pory drewna, a wosk osiada na jego powierzchni tworząc powłokę odporną na różnego rodzaju zabrudzenia.
Wosk twardy olejny firmy Osmo wykorzystywać można do zabezpieczenia wszystkich podłóg wykonanych z drewna (desek litych, warstwowych, pokładowych, korka) oraz mebli. W ten sposób można uniknąć nakładania każdego produktu osobno, co jest czasochłonne. Wykorzystując preparat typu wosk twardy olejny podłoga jest gotowa już w zaledwie dwa dni. Pierwszą warstwę nakłada się na surowe, oszlifowane drewno. Trzeba w tej sytuacji liczyć około 35 mln produktu na każdy metr kwadratowy posadzki. Po wyschnięciu (8-10 godzin) zazwyczaj można już położyć kolejną powłokę. W międzyczasie warto wstępnie oszlifować podłogę przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego lub pada.
Pozostaje jeszcze pytanie w jaki sposób należy pielęgnować podłogi woskowane i olejowane. Na każdej podłodze drewnianej, nawet najbardziej pielęgnowanej, czas pozostawia ślady. Dlatego też powstałą powłokę ochronną dobrze jest co jakiś czas odnawiać i uzupełniać. Przy czym okazuje się, że nie wymaga to wyniesienia z pomieszczenia wszystkich mebli czy wcześniejszego cyklinowania posadzki. To ogromny atut powłok marki Osmo nad innymi powłokami lakierniczymi. W przeciwieństwie do zwykłego lakieru, wosk twardy olejny nie tworzy bowiem powłoki na powierzchni drewna, a wnika głęboko w jego pory i chroni je skutecznie od wewnątrz. Dzięki woskowi twardemu olejnemu firmy Osmo podłoga drewniana może prezentować się estetycznie, gdyż preparat ten podkreśla naturalne walory drewna, a przy tym pozwala mu oddychać. W efekcie jakość powietrza w pomieszczeniu jest o wiele lepsza. Poza tym jest ono antystatyczne (nie przyciąga kurzu), a więc wprost idealne dla osób ze skłonnością do alergii.
Brak komentarzy