Podłogi

Powstawanie szczelin w parkiecie

Parkiety z drewna naturalnego od wielu lat cieszą się niezmienną popularnością. Osoby, które wykorzystują je po raz pierwszy niejednokrotnie wracają do sklepu z problemem powstających pęknięć, szczelin i rozszczepień. Oczywiście pierwszą reakcją klientów jest próba reklamowania takiej usterki oraz podejrzenie, że zdecydowali się na produkt niskiej jakości. Czy rzeczywiście tak jest?

Naturalny proces czy oszustwo?

Powstawanie szczelin w parkiecie drewnianym jest naturalnym procesem, z którym spotkał się niemalże każdy użytkownik takiej podłogi. Proces ten jest spowodowany jest rozsychaniem się drewna z powodu spadku wilgotności w pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że parkiet drewniany zmienia swoją wilgotność i objętość, tak aby przystosować się do panującego klimatu.

Jak uniknąć szczelin w parkiecie naturalnym?

Szczeliny między deskami są szczególnie widoczne na deskach litych, nieco mniej na parkietowych. Zdecydowanie bardziej są również widoczne na ciemnej podłodze. Aby ograniczyć ich powstawanie, najlepszym sposobem jest podnoszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli temperatura powietrza będzie utrzymywana na stałym poziomie, ok. 55% proces powstawania szczelin w parkiecie nie powinien być widoczny dla użytkowników pomieszczenia. Do tego celu najlepiej sprawdzają się elektryczne nawilżacze, które bez problemu utrzymują stały poziom wilgotności powietrza.

Kiedy szczeliny mogą być przyczyną reklamacji?

Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć powstawania szczelin w parkietach. Większe, widoczne szczeliny mogą świadczyć o nieprawidłowym przygotowaniu desek lub także o złej konserwacji przez użytkownika. Należy pamiętać, że drewno jest produktem naturalnym i jego zachowanie zależy w dużej mierze od pory roku. Zimą gdy poziom wilgotności jest mniejszy drewno jest suche i może się kurczyć i dlatego mogą powstawać szczeliny. Wiosną wilgotność jest większa deski pęcznieją i podłoga wraca do swojej poprzedniej formy. Takie zachowanie podłóg drewnianych to naturalny proces który może się powtarzać co sezon.

Przed zakupem warto zapoznać się z kartą gwarancyjną producenta gdzie znajdziemy informacje jak należy użytkować podłogę. Decydując się więc na parkiet, musimy pamiętać zarówno o jego wadach jak i o zaletach.

You Might Also Like

1 komentarz

  • Reply
    Grześ
    19 sierpnia 2016 at 18:28

    Potwierdzam znam z autopsji podczas zmiany wilgotności powietrza deska się kurczy lub rozszerza zalecam stosowanie nawilżacza zapobiega aż tak drastycznym zmianom objętości drewna.

  • Napisz komentarz